COVID-19 Response and Resources

2020 AAEES Committee Roster

Consult your Who's Who in Environmental Engineering and Science® or Log in to The AAEES Center for contact information.

Click here to learn more about the committees and their duties.

Audit Committee

Vacant, Chair
Fred Ellerbusch [2020]
Webster J. Owen [2020]
Vinio Floris, Liaison [2020]

Awards Committee

C. Hunter Nolen, Chair [2021]
Merlyn L. Hough [2020]
Howard B. LaFever [2020]
Richard J. Pope [2020]
Richard W. Watson [2020]
Robert C. Williams [2020]

AAEES/AEESP Joint Awards Sub-Committee

Charles N. Haas, Chair [2022]

AAEES

Hector R. Fuentes [2021]
Richard S. Magee [2021]
Webster J. Owen [2022]

AEESP

Lynn Katz
Robert Nerenberg

Bylaws, Policies & Procedures Committee

Robert C. Williams, Chair [2020]
Patrick Lee Brezonik [2021]
John J. Segna [2020]
Aamod S. Sonawane [2022]
Alan H. Vicory, Jr. [2020]
Daniel B. Oerther, Liaison [2020]


Certification & Credentialing Committees

Admissions Committee

Sandra L. Tripp, Chair [2021]
Jerry W. Cain, Vice Chair [2022]
David M. Heiser, Vice Chair [2020]
Andrew D. Eaton [2021]
Heather M. Ford [2022]
David J. Kerr [2021]
Ashok Kumar [2020]
Kurt D. Pennell [2020]
Louis Storino [2022]
N.C. Vasuki [2021]
James W. Patterson, Liaison [2020]

Certification by Eminence Committee

Cecil Lue-Hing, Chair [2020]
James W. Patterson, Vice Chair [2021]
Patrick Lee Brezonik [2021]
James Harold Clarke [2021]
Glen T. Daigger [2022]
Mary DeFlaun [2021]
Craig Eliot Philip [2022]
Geeta Khattri Rijal [2022]
JoAnn Silverstein [2021]
George Tchobanoglous [2021]
R. Rhodes Trussell [2022]
Robert C. Williams [2021]

Membership, Development & Outreach Committee

N.C. Vasuki, Chair [2022]
Wendy A. Wert, Secretary [2021]
Patrick Lee Brezonik [2020]
James L. Burror [2021]
Mary Elizabeth Buzby [2021]
James Harold Clarke [2021]
Joseph E. Darby [2020]
Mary Frances DeFlaun [2020]
Gerald E. McGowen [2020]
Daniel B. Oerther [2021]
Maya K. Rao [2020]
Trent J. Slovak [2021]
Robert C. Williams [2021]
Thomas E. Wilson [2021]
Vacant, Liaison

Re-Certification Committee

Robert L. Matthews, Chair [2020]
Joseph D. Brown [2020]
Donald A. Kane [2021]
W. Richard Karasiewicz [2022]
Stacey L. Lamer [2022]
Cecil Lue-Hing [2020]
Vacant, Liaison [2020]


Development & Upgrading of Examinations

Robert H. Gilbertsen, Chair [2022]
Frederick W. Boelter [2020]
Mark P. Cal [2020]
Leslie Lapkee Chau [2021]
Chitikela Srinivasarao [2022]
Masahiro Dojiri [2021]
Findlay G. Edwards [2020]
James D. Fitzgerald [2022]
Robert B. Gardner [2020]
Jafir Jaferi [2020]
James J. Newton [2022]
Lilia A. Abron, Liaison [2020]

Air Resources and Pollution Control Committee

Mark P. Cal, Chair [2020]
Byron T. Burrows [2021]
Christian M. Carrico [2020]
Srinivasarao Chitikela [2020]
Mario G. Cora-Hernandez [2020]
Makson Esan [2021]
Kumar Ganesan [2020]
Ashok Kumar [2021]
John H. Kumm [2021]
Jeffrey A. Miller [2020]
Walter R. Niessen [2020]
Drew Peake [2021]
Paul C. Siebert [2021]
Jay R. Witherspoon [2021]
Merlyn L. Hough, Liaison [2020]

Environmental Chemistry Committee

Vacant, Chair
Todd Alan Anderson [2020]
Luis Alberto Durruty [2021]
Andrew D. Eaton [2021]
Cynthia L. Garcia [2021]
Joan A. Oppenheimer [2021]
Vacant, Liaison [2020]

Environmental Life Sciences Committee

Masahiro Dojiri, Chair [2021]
Eldon C. Blancher [2021]
Christopher H. Day [2021]
John H. Dorsey [2021]
Charles P. Gerba [2021]
William L. Goodfellow [2021]
Sarah T. Koser [2021]
Roland E. Langford [2021]
David W. Major [2021]
Geeta K. Rijal [2021]
James Harold Clarke, Liaison [2020]

Environmental Sustainability Committee

James J. Newton, Chair [2022]
Mario G. Cora-Hernandez [2021]
Joseph Alfred Cotruvo [2022]
David R. Hokanson [2021]
Erika L. Janifer [2021]
Ramanitharan Kandiah [2021]
Gbekeloluwa B. Oguintimein [2021]
Berrin Tansel [2022]
Prakasam Tata [2021]
Ajit Kisanrao Ghorpade, Liaison [2020]

General Environmental Engineering Committee

Findlay Edwards, Chair [2020]
Adrian T. Hanson, Co-Chair [2020]
Luis Alberto Durruty [2021]

Linda Gladys Trelles Gaines [2022]
Kurt D. Pennell [2020]
Jason Alan Kirby, Liaison [2020]

Hazardous Waste Management and Site Remediation Committee

James D. Fitzgerald, Chair [2022]
James Harold Clarke [2021]
Duane A. Graves [2021]
Jeff T. Greene [2022]
William L. Kostedt [2022]
Yanna Liang [2021]
Edward J. Martin [2021]
Brent O’Dell [2020]
Glenn Paulson [2021]
Catherine C. Warner [2021]
Fred Ellerbusch, Liaison [2020]

Industrial Hygiene Committee

Frederick W. Boelter, Chair [2020]
Roland E. Langford [2020]
Donald L. Smith [2021]
Vacant, Liaison

Radiation Protection Committee

Jafir Jaferi, Chair [2020]
Vacant, Liaison

Solid Waste Management Committee

Robert B. Gardner, Chair [2020]
John G. Carlton [2022]
Thomas G. Granato [2021]
Eric J. Grotke [2022]
Cathleen P. Hall [2021]
Stephen G. Lippy [2021]
Kevin D. Yard [2022]
Richard P. Watson, Liaison [2020]

Surface and Groundwater Resources Committee

Leslie Lapkee Chau, Chair [2021]
Ernest C. Ashley [2021]
Kelly A. Collins [2021]
Judy Musselman [2021]
Steven Shawn Turner [2021]
Steven Wolosoff [2021]
Jeffrey H. Greenfield, Liaison [2020]

Water Supply and Wastewater Committee

Chitikela Srinivasarao, Chair [2022]
Xuehau Bai [2021]
Somnath Basu [2020]
Beverly A. Bates [2020]
John A. Brinkley [2022]
Zachary C. Canody [2022]
Leslie L. Chau [2020]
Allan D. Erickson [2022]
Jeffrey H. Greenfield [2022]
Jinsheng Huo [2020]
Seth Jelen [2022]
Vamsi Seeta [2021]
Berrin Tansel [2022]
Suli Wang [2021]
Amir Zafar [2021]
Andrew Robert Shaw, Liaison [2022]


Engineering Education Committee

David A. Chin, Chair [2022]
James Harold Clarke [2021]
Anne Germaine [2022]
Jeffrey H. Greenfield [2022]
Neil J. Hutzler [2022]
Sharon Jones [2022]
John H. Koon [2022]
Ronald Neufeld [2022]
Debra R. Reinhart [2022]
F. Michael Saunders [2020]
Berrin Tansel [2020]
David A. Vaccari [2022]
Lilia A. Abron, Liaison [2020]

Excellence in Environmental Engineering and Science Award

Joseph Alfred Cotruvo, Chair [2022]
Kashinath Banerjee [2021]
Nicholas B. Cooper [2021]
Donna L. Hager [2021]
Luis Alberto Durruty [2022]
C.P. Huang [2020]
Alexandra Kantaidjieff [2021]
Jose A. Marti [2020]
Joan Ann Oppenheimer [2020]
Louis Storino [2022]
Ajit Kisanrao Ghorpade, Liaison [2020]

Finance Committee

Vinio V. Floris, Chair [2022]
Kailash C. Goel [2021]
Roger Lee Olsen [2020]
Vacant, Liaison]

K-12 Committee

Richard J. Pope, Chair [2022]
Kashinath Banerjee [2021]
Heriberto Cabezas, Jr. [2021]
Lizette R. Chevalier [2021]
Stephen P. Evanoff [2020]
David A. Marabello [2020]
Tina C. Nixon [2022]
Alex D. Revchuk [2020]
James G. Smith [2021]
Keith D. Thomsen [2021]
Vacant, Liaison

Major Partners Committee

Lilia A. Abron, Chair [2020]
James D. Fitzgerald [2020]
Roland Benson Pair [2020]
James W. Patterson[2020]
Robert C. Williams [2020]

Nominating Committee

C. Hunter Nolen, Chair [2021]
Merlyn L. Hough [2020]
Howard B. LaFever [2020]
Richard J. Pope [2020]
Richard W. Watson [2020]
Robert C. Williams [2020]

Planning Committee

Wendy A. Wert, Chair [2022]
Lilia A. Abron [2021]
Christian Davies-Venn [2021]
Vinio V. Floris [2121]
Steve Kadivar [2020]
James M. LaVelle [2020]
Curtis E. Miller [2021]
Richard P. Watson, Liaison [2020]

Publication Committee

C. Herb Ward, Chair [2021]
Angela R. Bielefeldt
Robert C. Borden [2021]
Mackenzie Davis [2021]
Christopher H. Day [2020]
C.P. Huang [2020]
Joseph B. Hughes [2021]
Jinsheng Huo [2020]
Michael C. Kavanaugh [2021]
Dianna S. Kocurek [2021]
Matthew Q. Lentz [2020]
Jose A. Marti [2020]
Ronald D. Neufeld [2020]
Timothy G. Shea [2021]
David A. Vaccari [2021]
Mark R. Wiesner [2021]
James Clinton Young [2021]
Daniel B. Oerther, Liaison [2020]

Seminars and Workshop Committee

Sharon Yin, Chair [2021]
Wendy A. Wert, Co-Chair [2020]
Douglas R. Brown [2021]
Rajesh B. Doppalapudi [2022]
Robert F. Endress [2021]
Brian P. Flynn [2021]
Jeff T. Greene [2021]
Howard B. LaFever [2022]
Michael J. Martin [2021]
David B. Mayfield [2020]
Lorinda A. McKinley [2020]
Joseph C. Reichenberger [2021]
Michael W. Selna [2021]
Guy W. Sewell [2020]
C. Hugh Thompson [2021]
Vacant, Liaison

Students & Young Professionals

David A. Vaccari, Chair
Stephanie C. Bolyard, Vice Chair
John C. Ayers
Kevin Andrew Bierlein
Morgan M. Breckenridge
Casey Ryan Coffey
Lyndel W. Melton
Tina C. Nixon
Hilary Palmer
Jeff M. Rapolti
Nicholas A. Rose, Student Liaison

AAEES/AEESP Task Force on Environmental Engineering Body of Knowledge

Sharon A. Jones, Co-Chair
Allison MacKay, Co-Chair

Integration Task Force

James Harold Clarke, Chair
Todd Alan Anderson
Patrick Lee Brezonik
Mary Elizabeth Buzby
Mary Frances DeFlaun
James D. Fitzgerald
Cecil Lue-Hing
Glenn Paulson
Craig Eliot Phillip
Robert C. Williams
James W. Patterson, Liaison

Tau Chi Alpha

Jeanette A. Brown
Jeffrey H. Greenfield
James R. Mihelcic

Back to Top